پایین آوردن فوری فشار خون بالا با داروهای گیاهی

فشار خون بالا سایت آویش سلامت

فهرست مطالب

فشار خون بالا یک بیماری است اگر در زمان مناسب کنترل و درمان نشود بیماری های جانبی زیادی با خود همراه میکند پس باید این بیماری را بسیار جدی گرفت و راه های درمان و کنترل و بهتر از همه پیشگیری از ابتلا را به خوبی دانست .
به طور کلی برای پیشگیری از این بیماری رژیم غذایی مناسب ، انجام ورزش های مداوم مانند پیاده روی و انجام ورزش های هوازی و همینطور چکاب کامل بدن میتواند احتمال ابتلا را به صفر برساند از طرفی برای افراد مبتلا به این بیماری راهکارهای زیادی در کنترل و درمان صد در صدر فشار خون بالا وجود دارد.

از جلمه راه های پزشکی و استفاده از داروهای موجود که با توجه به دستور پزشک باید رعایت شود و درمان طب سنتی که با استفاده از مصرف گیاهان دارویی این بیماری را ریشه کن میکند .

حال میخواهیم در این مقاله به بررسی گیاهان دارویی که برای درمان و کنترل بیماری فشار خون بالا بسیار مناسب و موثر هستند بپردازیم.

تا چه حد میتوان فشار خون بالا را در خانه کنترل کرد

فشار خون بالا و گیاه معجزه
قبل از هر چیز باید به این مطب دقت داشته باشیم که استفاده از داروهای گیاهی تا چه حد میتواند بیماری را درمان کند و آیا استفاده از داروه های گیاهی بهتر از استفاده از داروهای شیمیایی است یا خیر و هر کدام در روند بهبود و درمان یا چه حد موفق بودند و بهتر است از کدام روش برای درمان استفاده کرد .

نکته ی مهمی که میتواند به آن اشاره کرد این است که داروهای شیمیایی علاوه بر اینکه بیماری مورد نظر را درمان میکنند استفاده دراز مدت آن موجب بروز مشکلاتی در قسمت های دیگر بدن میشود و این امری اجتباب ناپذیر است ولی استفاده از داروهای گیاهی تقریبا میتوان گفت که ضرری برای دیگر اندام های بدن ندارد .

نظریه طب سنتی در رابطه با فشار خون بالا

بهتر است اول فشار خون طبیعی را مورد بررسی قرار دهیم و اینکه فشار خون طبیعی دارای چه ویژگی هایی است و نظر طب سنتی یک فرد سالم باید دارای چه فشار خونی باشد .

اگر بخواهیم مفهوم خیلی ساده ای از فشار خون داشته باشیم باید بگوییم که میزان فشاری که خون هنگام خروج از سرخرگ و ورود به عروق خونی به دیواره های عروق وارد میکند را فشار خون میگویند که اگر از یک میزان مشخصی این فشار بیشتر باشد.

فرد مبتلا به فشار خون بلا است و اگر کمتر باشد فشار خون فرد پایین است که در هر دوصورت باید به فکر درمان این بیماری خطرناک یا قاتل خاموش بود .

میزان فشار خون طبیعی که معمولا فشار خون طبیعی باید کمتر 120/80 باشد که 120 را فشار سیستولیک یا فشار خون هنگام تپش قلب و 80 را فشار دیاستولیک یا فشار خون مابین تپش های قلب است .

که اگر میزان فشار خون سیستولیک فردی بالای 140 باشد یعنی فرد در حال ابتلا به فشار خون بالا است و اگر بالا تر از 140 باشد یعنی فرد دچار بیماری پر فشاری خون است و اگر میزان فشار خون سیستولیک از 90 کمتر باشد فشار خون پایین است .

شدت فشار خون بالا را نیز میتوان مشابه شکل درجه بندی کرد .

میزان فشار خون بالا سایت آویش سلامت
راهکارهای درمان فشار خون بالا در طب ایرانی

از نظر طب سنتی رایج ترین درمان اصلاح سبک زندگی و همینطور اصلاح رژیم غذایی است که این دو به تنهایی نه تنها میتوانند فشار خون را کنترل و درمان کنند بلکه کنترل و درمان خیلی از بیماری ها را میتوانند داشته باشند.

حال برای افرادی که به این بیماری مبتلا هستند میتوان در طب سنتی راهکارهای بسیار موثری پیدا کرد . استفاده از داروهای گیاهی که طب سنتی بر روی آن تاکید فروان دارد نقش مهمی در درمان بیماری فشار خون بالا دارد.

• سیر : سیر برای بیماری های قلبی و عروقی بسیار مفید است این ماده غذایی با داشتن ماده ای به نام آلیسین علاوه بر اینکه باعث افزایش تولید اکسید نیتریک میشود باعث شل شدن عضلات گشاد و صاف عروق خونی نیز میشود که این امر در درمان بیماری پر فشاری خونی بسیار مهم و حیاتی است
• ریحان : یک گیاه معطر است که دارای ترکیبی به نام اوژنول است ریحان علاوه بر اینکه دارای خواص آنتی اکسیدانی است در درمان فشار خون بسیار موثر است در تحقیقات انجام شده محققان متوجه شدند که اوژنول به عنوان مهار کننده کانال کلسیم عمل میکند و مانع ورود کلسیم به عضلات قلب میشود البته آزمایشات روی حیوانات انجام شده است .
• استویا : یکی از مهمترین و کاربردی ترین خوراکی ها و دارویهای گیاه استویا است .گیاه استویا برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله فشار خون بالا نقش مهمی دارد امروز از گیاه شیرین برگ بیشتر به جای شکر و شیرین کننده های مصنوعی استفاده میشود استفاده مداوم از این گیاه میتواند در درمان پر فشاری خون ، دیابت ،سرطان و …. مفید باشد .
• هویج :این ماده غذایی یک مهار کننده کانال کلسیم به شمار میرود با توجه به آزمایشاتی که روی حیوانات انجام شده متوجه شدن که هویج هم مانند ریحان برای جلوگیری از ورد کلسیم به قلب بسیار مناسب و موثر است و برای درمان فشار خون بالا مفید است
• هل:مصرف روزانه سه گرم هل تاثیر زیادی بر کنترل و درمان بیماری فشار خون بالا دارد
• زنجبیل: این گیاه خوراکی هم به عنوان مهار کننده کانال کلسیم به قلب و همینطور مهار کننده آنزیم شناخته شده است و در درمان این بیماری خاموش بسیار مفید است .
• آویشن:یک گیاه معطر و بسیار محبوب در بین ایرانیان است و استفاده از آویشن قدمت بسیار طولانی دارد آویشن با توجه به طبع گرمی که دارد برای درمان بیماری های زیادی مفید است یکی از مواردی که آویشن بر روی آن تاثیر دارد بیماری فشار خون بالا است .
• جعفری: این گیاه یا سبزی خوراکی دارای ترکیباتی از قبیل ویتامین C و کارتینوئیدها است که در طب سنتی آمریکا و اروپا توجه زیادی به جعفری میشود که در تحقیات انجام شده محققان به این نتیجه رسیدند که مصرف کارتینوئیدها در جلوگیری از بیماری و حمله های قلبی بسیار مفید است
• کرفس:کرفس علاوه بر اینکه میتواند کنترل کننده فشار خون باشد بر روی بیماری های کبد و کبد چرب هم تاثیر مثبت دارد دانه های گیاه کرفس حاوی املاح منیزیم ، کلسیم، آهن،منگنز و فیبر است که در بهبود عملکرد سیستم قلب و عروق بسیار مفید و تاثیر گذار است.مصرف آب کرفس برای سردرد و سرگیجه و همینطور فشار خون بالا بسیار موثر است .

یک پاسخ بنویسید

فهرست مطالب