فشار خون پایین چگونه برای یک فرد مبتلا حاصل میشود

فشار خون پایین سایت آویش سلامت

فهرست مطالب

فشار خون پایین چیست؟ قبل از هر چیز باید شناخت کامل در رابطه با فشار خون بدنمان داشته باشیم که آیا ما مبتلا به بیماری فشار خون هستیم یا خیر و بعد از آن به فکر درمان فشار خون باشیم
یکی از راه های پیشگیری از ابتلا به این بیماری خطرناک چکاپ منظم میباشد.

زیرا این بیماری در آغاز ابتلا هیچ علائمی از خود نشان نمیدهد و به محض اینکه شدت میگیرد علائم نمایان میشود.

اگر فردی نتواست از ابتلا به این بیماری پیشگیری کند و دچار بیماری قاتل خاموش شد بهتر است ابتدا شناخت کاملی راجب بیماری خود داشته باشد که چه عواملی تحریک کننده فشار خون هستند و به آن شدت میبخشند و بعد به فکر کنترل و درمان بیماری خود باشد .

علائم فشار خون بالا یا هایپرتیشن

فشار خون پایین شرکت آویش سلامت

یکی از راه هایی که میتوان فشار خون را کنترل کرد و افسار این بیماری را در دست گرفت شناخت علائمی است که بالا بودن فشار خون را نشان میدهد البته میتوان گفت که هر یک از علائم زیر میتواند به تنهایی ناشی از بیماری دیگری باشد.

ولی اگر فردی چندتا از علائم را باهم داشت حتما باید به پزشک مراجعه کند و فشار خون خود را اندازه گیری کند و راهکارهای لازم برای پایین آوردن فشار خود را انجام دهد .از علائم بالا رفتن فشار خون میتوان به موارد زیر اشاره کرد .

• دیدن خون در ادرار
• سردرد های شدید
• درد قفسه سینه
• مشکل در نفس کشیدن
ضربان قلب نامنظم
• خستگی و سرگیجه شدید

باید دقت داشته باشید که هر کدام از علائم میتواند نشان گر بیمارهای متفاوتی باشد مثلا خستگی و سرگیجه شدید یکی از علائم کم خونی است .

و یا دیدن خون در ادرار میتواند یکی از علائم بیماری کلیه باشد به همین خاطر اگر بیش از یک مورد از علائم بالا را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید .

لازم به ذکر است که دیدن هر کدام از علائم خود به تنهایی نیز جای بررسی و پیدا کردن دلیل باشد ولی برای فشار خون بالا داشتن بیش از یک علائم باید بررسی شود .

عوارض فشار خون بالا

داشتن فشار خون پایین و نکاتی که باید رعایت شود

همان طور که میدانید فشار خونی طبیعی و نرمال یک اندازه مشخص دارد و اگر از فشار خون بالاتر از آن عدد مشخص باشد فرد مبتلا به بیماری فشار خون است و باید تمام تلاش خود را برای داشتن فشار خون پایین و نرمال را انجام دهد .

و اگر فشار خون فردی از مقدار مشخصی پایین تر باشد فرد فشار خون پایینی دارد و باید کارهای لازم برای داشتن فشار خون نرمال را انجام دهد.

از این رو بالا و پایین بودن فشار خون هر کدام به نوبه خود آسیب ها و عوارضی برای بدن به همراه دارند که میتوان از عوارض بارز بالا بودن فشار خون به موارد زیر اشاره کرد .

• فشار خون بالا و درمان نکردن آن در طولانی مدت باعث ضخیم شدن عضله قلب میشود که این امر به مرور زمان طول عمر بیمار را کاهش میدهد و از طرفی ممکن از منجر به بیماری های قلبی شود
• فشار خون بالا باعث انباشته شدن چربی در دیواره رنگ ها شده و ممکن از باعث گرفتگی رگ شود و در طولانی مدت ممکن است سکته قلبی را به همراه داشته باشد و همینطور گرفتگی شدید عروق باعث نرسیدن خون به مغز شده و سکته مغزی را هم به دنبال دارد
• یکی از مهمترین علائم پارگی رگ ها و خونریزی های داخلی که منجر به مرگ میشود فشار خون بالا است که باعث تجمع خون در رگ ها شده و پارگی رگ ها را به دنبال دارد.
• از دیگر عوارضی که میتوان به آن اشاره کرد بیماری های و نارسایی های کلیه است زیرا فشار خون روی کلیه و همینطور چشم ها اثر میگذارد.

با توجه به مواردی که گفته شد باید در جلوگیر از ابتلا شدن به این قاتل خاموش کارهای لازم را انجام داد زیرا این بیماری علاوه بر اینکه در آغاز ابتلا فرد هیچ علائمی ندارد میتواند حتی منجر به بیماری های دیگر شود و حیات فرد را به خطر بیاندازد .

چند توصیه طلائی برای داشتن فشار خون پایین برای افراد مبتلا

افرادی که مبتلا به این بیماری هستند باید موارد زیر را به دقت مطالعه کرده و به آن ها عمل کنند تا بتواند کنترل بیماری خود را در دست بگیرند که منجر به ابتلا به بیماری های جانبی نشوند.

• خود داری از مصرف زیاد نمک : باید از نمک به مقدار لازم و نیاز استفاده شود و استفاده بیش از حد آن آثار مضر زیادی روی بدن میگذارد جالب است بدانید اگر حیوانی باردار باشد و مقدار زیادی نمک مصرف کند ممکن است جنین خود را از دست بدهد پس استفاده اندازه نمک بسیار برای کنترل این بیماری و داشتن فشار خون پایین الزامی است .
• استفاده از گیاه ها و مواد طبیعی مانند استویا : گیاه شیرین برگ یا همان استویا علاوه بر اینکه میتواند در بیماران فشار خونی فشار خون پایین را حاصل کند مصرف مداوم آن میتواند بیماری فشار خون بالا و حتی فشار خون پایین را نیز درمان کند .علاوه بر درمان فشار خون برای درمان بیماری دیابت هم بسیار کار ساز است .
• مصرف به اندازه چربی و استفاده نکردن چربی های ناسالم : زیرا همانطور که قبل تر به آن اشاره شد کسانی که دچار بیماری فشار خون بالا هستند چربی در رگ های آنها رسوب میکند و منجر به سکته قلبی و مغزی میشود
• یکی دیگر از توصیه های لازم انجام ورزش های هوازی است میتوان این مورد را کلید کنترل این بیماری خطرناک دانست
• مصرف مواد غذایی سالم و داشتن تغذیه مناسب
• یکی دیگر از مهمترین توصیه ها سلامتی برای داشتن فشار خون پایین عدم مصرف الکل و دخانیات است مصرف الکل و استعمال دخانیات به شدت باعث تحریک و افزایش این بیماری خطرناک میشوند.

 

 

 

یک پاسخ بنویسید

فهرست مطالب