علائم فشار خون چیست ؟و راه درمان آن

علائم فشار خون سایت آویش سلامت

فهرست مطالب

علائم فشار خون بالا را میشناسید ؟ اگر جواب شما منفی است پس با ما همراه باشید تا به بررسی کامل علائم این بیماری خطرناک بپردازیم و راه های درمان آن را بررسی کنیم .

فشار خون بالا بیماری است که امروزه به دلیل سبک زندگی ، کم تحرکی و رژیم غذایی گریبانگیر بسیاری از افراد است و جالب است بدانید که خیلی از افراد هم با اینکه به این بیماری مبتلا هستند.

از آن بی خبرند زیرا بیماری فشار خون در ابتدای ابتلای فرد علائمی از خود نشان نمیدهد و به محض شدت گرفتن یک سری علائم و نشانه ها دارد .

به همین دلیل کنترل مرتب فشار خون یکی از موارد مهمی است که هیچ فردی نباید آن را نادیده بگیرد.

کلیتی درباره علائم فشار خون

کلا فشار خون را میتوان فشاری که خون به دیواره های رگ ها وارد میکند دانست حال برای اندازه گیری فشار خون دو مقدار ملاک هستند یکی فشار خون سیستولیک که میزان فشار خون هنگام تپش قلب انجام میشود.

و دیگری فشار خون دیاستولیک یا فشار خونی که مابین تپش قلب اندازه گیری میشود که یک فشار خون نرمال معمولا 120/90 (120 فشار سیستولیک و 90 فشار خون دیاستولیک) پایین تر از این میزان را میتوان در دسته فشار خون پایین و بالاتر از آن را میتوان در دسته فشار خون بالا دانست.

حال فشار خون بالا دارای درجه بندی است هر چه فشار خون از مقدار گفته شده بالاتر باشد شدت این بیماری بیشتر است و آسیب و خطرات جانبی بیشتری به همراه دارد .

 

علائم فشار خون

علائم فشار خون شرکت آویش سلامت

معمولا فشار خون علائمی ندارد و تنها با اندازه گیری مرتب فشار خون میتوانید متوجه شوید که دارای بیماری فشار خون هستیند یا خیر ولی معمولا میتوان از سردرد های شدید مداوم یا درد قفسه سینه و مشکل در تنفس و یک سری علائم که میتواند این علائم برای بیماری های دیگر هم مشابه باشد.

میتوان بیماری فشار خون را تشخیص داد و به محض دیدن این علائم به پزشک برای درمان آن مراجعه کرد .

علائم تشخیص فشار خون بالا

 

بیمای پرفشاری خون یک بیماری مزمن است که گاهی با چند علامت و گاهی هم بدن علامت در فرد مبتلا ایجاد میشود این بیماری خطرناک علاوه بر اینکه خود به تنهایی آسیب های جدی به بدن وارد میکند اگر درمان یا کنترل نشود بیماری های جانبی دیگر را نیز به دنبال دارد .

علائمی که احتمال ابتلا به این بیماری را نشان میدهند عبارت است از :

• خستگی بیش از حد
• مشکلات در بینایی و دید چشم
• ایجاد مشکل در تنفس فرد
• احساس درد در ناحیه قفسه سینه
• تپش قلب یه صورت نامنظم
• وجود خون در ادارار
• احساس درد در ناحیه گردن و شانه ها
• سردرد های شدید و مداوم
• خونریزی بینی یا خون دماغ شدن در فرد مبتلا
• ایجاد مشکل در خواب
• عرق کردن بیش از حد
• قرمزی صورت

 

ممکن است در فردی چند علائم گفته شده در بالا باهم دیده شود ولی در فردی هیچ یک از این علائم دیده نشود ولی فرد مبتلا به بیماری باشد باید به این نکته هم توجه داشت که علائم گفته شد هر یک میتواند به تنهایی بیانگر بیماری دیگری باشد.

پس بهترین راه این است که اگر هریک از علائم بالا در شما دیده شد به پزشک مراجعه کنید تا بهتر و دقیق تر علائم مورد بررسی قرار بگیرند ولی یکی از بهترین راه های پیشگیری و کنترل فشار خون اندازه گیری مرتب فشار خون با دستگاه های و افراد با صلاحیت است .

 

علائم اورژانسی فشار خون بالا

علائم فشار خون سایت آویش سلامت
به طور کلی فشار خون بالا مجموعه از علائم را از خود نشان میدهد که یک سری از این علائم از همه مهمتر هستند و به محض دیدن این علائم باید به پزشک مراجعه کرد

• سردردهای شدید
• اضطراب شدید
• تنگی نفس
• خونریزی های مداوم بینی

 

دلایل ابتلا به فشار خون

با اینکه علائم فشار خون در افراد متفاوت است اما میتوان به طور کلی دلایل ابتلا به فشار خون را غیر از تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی موارد زیر دانست.

1. افزایش سن : خطر ابتلا به بیماری پر فشاری خون با توجه به افزایش سن در افراد بیشتر است برای مردان میتوان این سن را از 64 سن به بالا و برای زنان میتوان از 65 سال به بالا دانست.
2. نژاد : با توجه به تحقیقات و آمارهای جهانی خطر ابتلا به فشار خون در افراد سیاه پوست بیشتر از افراد سفید پوست است و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های سکته قلبی و سکته مغزی و همچنین و نارسای های کلیوی در این افراد نیز بالاتر است .
3. سابقه خانوادگی : فشار خون بیماری است که ممکن است به صورت ارثی در بین افراد خانواده وجود داشته باشد.
4. استرس : یکی دیگر از عوامل مهم ابتلا به بیماری فشار خون استرس است که میتواند فرد را بیش از 50 درصد در معرض ابتلا به این بیماری خطرناک قرار دهد پس تا جای امکان باید بر استرس و عوامل استرس زا غلبه کرد.
5. بعضی بیماریهای مزمن : یک سری از بیماری ها وجود دارد که امکان ابتلا به بیماری فشار خون را افزای میدهد مانند بیماری های کلیوی و همچنین بیماری های تنفسی و دیابت و …
6. بارداری:برخی از خانم های باردار ممکن است در دوران بارداری خود به بیماری فشار خون بالا مبتلا شوند.

 

راه های درمان بیماری فشار خون

 

برای درمان یک سری از بیماری ها ممکن است داروهایی مصرف شود که عوارض جانبی آن باعث بالا رفتن فشار خون باشد پس باید تا جایی امکان از پزشک معلاج درخواست شود که فشار خون را تحت کنترل داشته باشد و با توجه به آن داروهای مورد نیاز را تجویز کند.

در کل برای درمان بیماری فشار خون و دیدن علائم فشار خون میتوان دو راه کار کلی را پیشنهاد داد .

1. استفاده از داروهای شیمیای که عوارض جانبی هم دارند
2. استفاده از دارو های گیاهی که میتوان گفت تقریبا عوارضی به دنبال ندارند.

تمرکز ما بر روی معرفی داروهای گیاهی درمان کننده فشار خون است .

که در طب سنتی ایرانی داروهای زیادی برای درمان وجود دارد اما یک سری از این داروها اثر بخشی فوق العاده ای دارند از جمله :

 

• گیاه استویا یا شیرین برگ یکی از قوی ترین داروهای درمان کننده فشار خون است
• آب گیاه کرفس
• دارچین
• بومادران
• سیر

علائم فشار خون و همچنین راه های درمان این بیماری به صورت مختصر گفته شد ولی چیزی که باید خیلی به آن اهمیت داده شود اندازه گیری مرتب فشار خون است تا در ابتدای ابتلا به این بیماری بتوان خیلی راحت از شر این غول بی شاخ و دم راحت شد .

یک پاسخ بنویسید

فهرست مطالب